Používáme cookies a podobné technologie v nezbytném rozsahu pro správnou funkci webu.

Před procházením našich stránek se můžete seznámit s prohlášením o ochraně vašich osobních dat.


Ekopress

0
 
 

Výběr titulů
Classic Jazz Guitar Collection II

Classic Jazz Guitar Collection II

Jirmal Jiří, Klaus Miloslav


Cena: Kč 254 (běžná cena)

Cena: Kč 229 (sleva 10 %)

Dostupnost: sklademVydavatel: Ekopress

Vyšlo: 2004/04

EAN: 9788086000001

Provedeni: Jewel box

Z bookletu CD...

V roce 2003 obohatilo fonotéky mnohých příznivců kytary – ale I jazzu a swingu – CD skladeb Jiřího Jirmala "Classic Jazz Guitar Collection", na kterém jsou zastoupeny Jirmalovy kompozice pro ytaru sólo i pro kytarové duo. Nahravka měla obrovský úspěch, nicméně nebyl to jen on, který podnítil vznik dalšího cédéčka skladeb Jiřího Jirmala. Autor totiž již v době vzniku a vydani titulu prvního měl – ať už v hlavě, či na papíře – celou řadu dalšich napadů, novinek, ale i úprav, a byla by skutečné škoda, kdyby se tyto další skladby nedočkaly svého zachycení.

Profesor Jirmal je znam tím, že se jen malokdy spokojí s první podobou skladby, ale naopak že při jejím nacviku, na zkouškach, ale i při koncertních provedenich samotných vznikají stale nové verze, které svědčí o autorově neutuchající invenci, a nikdy nekončící inspiraci. Jirmal stale hleda nový, zajímavější, barvitější zvuk, obohacuje skladby o nové aspekty, o další melodické linky, hleda optimalní souznění...

A tak než se rok s rokem sešel, seděl opět Jiří Jirmal se svým bývalým žakem a nyní kolegou a koncertním spoluhračem Miloslavem Klausem v nahravacím studiu, aby vdechli těmto novým verzím život, ale zachytili i skladby, na jejichž partituře ještě nestačil zaschnout Inkoust.

Pro kytaru sólo si tedy na tomto CD můžete například poslechnout Prelude in Jazz, pro kytarové duo Intermezzo, Play Bossa Nova, vpravdě jazzovým šperkem je původně sólova Baden Jazz suite, v níž nyní kytaru velmi vkusně a vtipně doprovazí zvuk bicích.

Ke skladbam vonícím novotou patří pak Blue Bossa pro sólovou kytaru, půvabna Melody in E, roztančena Samba Carnival (obě pro kytarové duo) a především Milonga Amorosa, kompozice, v níž se autor nespokojil ani se zvukem dvou kytar a formou playbacku dosahl soundu hotového kytarového orchestru.

Jestliže jsem v úvodu předchozího cédéčka psala, že lze spekulovat o tom, zda setkaní Jiřího Jirmala a Miloslava Klause po téměř dvaceti letech, kdy se z původně pedagoga a žaka stali vzajemně se inspirující koncertní partneři, bylo nahodou či osudem, lze s neochvějnou jistotou říci, že nyní už se jedna o zcela naprosto za měrnou vzájemnou spoluprací, obohacující oba umělce. A nejen to, obohacující především jejich posluchače v koncertních salech, či posluchače jejích nahravek.

Snad i Vam, kteří teď doma poslouchate tuto nahravku, přinesou skladby Jiřího Jirmala osvěžení, vytržení ze všedních starostí, snad i na Vas dýchne uvolněna atmosféra, kterou jazz, swing i latinsko-americkou hudbou inspirované skladby navozují, snad i vy vycítíte příjemnou a tvůrčí atmosféru, ktera panovala ve studiu při natačení a z níž se rodí úspěšna spoluprace obou hračů, resp. autora a interpretů.

Zbýva jen doufat, že opět - než se rok s rokem sejde - se budeme moci potěšit dalším podobným hudebním titulem.

Dr. Martina Klausová

***

Skladby

Milonga Amorosa pro sedm kytar
Intermezzo and Play Bossa Nova
Melody in E
Samba Carnival
Swinging Guitar Joke
Prelude in Jazz
Blue Bossa
Baden Jazz Suite pro kytaru a perkuse

Celkový čas 49:02

Od stejného autora
Classic Jazz Guitar Collection
Classic Jazz Guitar Collection
  
Jirmal Jiří, Klaus Miloslav
Podobné tituly