Používáme cookies a podobné technologie v nezbytném rozsahu pro správnou funkci webu.

Před procházením našich stránek se můžete seznámit s prohlášením o ochraně vašich osobních dat.


Ekopress

0
 
 

Výběr titulů
Classic Jazz Guitar Collection

Classic Jazz Guitar Collection

  

Jirmal Jiří, Klaus Miloslav


Cena: Kč 254 (běžná cena)

Cena: Kč 229 (sleva 10 %)

Dostupnost: sklademVydavatel: Ekopress

Vyšlo: 2003/05

EAN: 9788086000000

Provedeni: Jewel box

Z bookletu CD...

V životě nás všech jsou chvíle, nebo snad náhody, které můžeme bezesporu označit jako šťastná setkáni. V životě profesora Jiřího Jirmala a kytaristy Miloslava Klause došlo k takovému šťastnému setkání hned dvakrát. Poprvé v roce 1976, kdy Miloslav Klaus začal studovat na Státní konzervatoři v Praze ve třídě prof. Jiřího Jirmala, a podruhé v roce 2000, kdy se po letech sešli k umělecké spolupráci.

A možná právě toto zmiňované druhé setkání s Miloslavem Klausem bylo jakýmsi spouštěcim momentem v dosavadní skladatelské činnosti Jiřího Jirmala. Jak jinak si vysvětlovat to, že v posledních letech autor našel zalíbení především ve spojení a souzvuku dvou kytar.

A tak od roku 2001 dominují v jeho tvorbě především skladby pro 2 kytary (event. velmi vkusné a decentní úpravy pro 2 kytary děl např. Bedřicha Smetany či Zdeňka Fibicha, v jejíchž skladbách autor naznačuje, že má í druhou – romantickou tvář). A jako by si chtěl v této době Jiří Jirmal vynahradit i dlouhé období bez vlastní interpretační činnosti, píše pro duo jednu skladbu za druhou, aby si vzápětí ověřoval jejich posluchačskou vděčnost na koncertních pódiích.

Některé z těchto skladeb jsou i na tomto CD. Pokud byste ovšem dostali do rukou jejich notový materiál, zjistíte, že v nahrávce je už řada věcí oproti původní verzi jinak. Hlavním důvodem je to, že Jiří Jirmal už dávno není svému bývalému žáku profesorem, ale dokáže jej respektovat jako špičkového interpreta. Vzhledem k tomu, že oba jsou vzácně naladěni na stejnou vlnu, přišel Miloslav Klaus s řadou vlastních úprav, vylepšeni, harmonických i melodických nápadů, které přispívají k dokonalosti a působivosti celkového vyznění nahrávky.

Jestliže jsem v úvodu napsala, že některé náhody lze nazvat šťastnými okamžiky, vtírá se nyní otázka, zda bylo setkání Jiřího Jirmala s Miloslavem Klausem po tolíka letech skutečně jen náhodou, nebo je svedl dohromady moudrý odsud ?? Vždyť sám Jiří Jirmal tvrdí, že právě Miloslav Klaus je ideálním interpretem pro jeho skladby, které přes pohodu a zdání lehkosti, které v nás bud i při poslechu, vyžadují mimořádnou technickou zdatnost hráče. A tak vlastně toto nové setkání se stalo pro autora i novým podnětem, který v něm uvolnil i dalši tvůrči potenciál a pobídl jej k další tvorbě.

Ať tak či tak, byla to také šťastná náhoda pro nás posluchače, která nám tak nabízí při poslechu tohoto CD zcela ojedinělý zážitek...

Dr. Martina Klausová

***

Skladby:

Baden Jazz Suite
Suite Azure
Canzonetta
Intermezzo
Canzona
Danza Paesano
Prelude in Jazz
Joy of Bossa Nova
Promenade in D

Celkový čas 60:34

Od stejného autora
Classic Jazz Guitar Collection II
Classic Jazz Guitar Collection II
Jirmal Jiří, Klaus Miloslav
Podobné tituly